Uncategorized

Ojczyzna Inków – Peru

Czerwiec 12, 2016
machu-picchu-1163479_1920

Peru to trzecie co do wielkości państwo Ameryki Południowej. Graniczy z Ekwadorem, Kolumbią, Brazylią, Boliwią i Chile, a jego zachodnie krańce graniczą z Oceanem Spokojnym. Peruwiańczycy dzielą swoją ojczyznę na 3 krainy. Podział odbywa się ze względu na charakter terenu. Pustynne tereny wybrzeża – costa, góry — sierra i puszczę – selva.

Do największych atrakcji państwie zaliczyć powinno się Machu Picchu. Oryginalnie miasto nazywało się Patallaqta. Jest to najlepiej zachowane miasto Inków. Położone na wysokości 2090-2400 m n.p.m., znajduje się na przełęczy pomiędzy Huayna Picchu i Machu Picchu. Można się do niego dostać koleją, której szlak wiedzie w gronie malowniczych krajobrazów i historycznych wiosek.

Miasto stworzone w II połowie XV wieku pełniło funkcję głównego centrum ceremonialnego. Było także miejscem boomu gospodarczego , a oprócz tego twierdzą. Machu Picchu zamieszkiwali głównie kapłani , a ponadto arystokracja. Podzielone na dwie części do współcześnie zachwyca swoim urokiem i architekturą.
Dalszym miejscem wartym uwagi jest Cuzco, położone na wysokości 3300 mnpm. Zostało założone przez pierwszego władcę Inków Manco Capaca. W czasach Imperium w Cuzco mieściła się stolica państwa. Przepiękna starówka wpisana jest na listę UNESCO.
W pobliżu miasta znajduje się Święta Dolina Inków. Niegdyś było to miejsce, gdzie rodził się rdzeń ich imperium. Dziś w dolinie znajduje się kilka stanowisk archeologicznych.
Będąc na wakacjach w Peru, koniecznie należy odwiedzić jezioro Titicaca i pływające wyspy Uros, na których do aktualnie żyją lokalni Indianie. Jest to najwyżej zamieszkane jezioro na świecie. Kanion Colca słynie z nieziemskich widoków i krążących nad nim kondorów. Ważnym miejscem jest też Płaskowyż Nazca, gdzie znajdują się ogromne rysunki zwierząt, które można podziwiać z lotu ptaka. Na północnym wschodzie czekają dziewicze rejony Amazonii, a na zachodzie piaszczysta pustynia z oazą Huacachina, gdzie można spróbować niezapomnianego sandboardingu i jazdy jeepami po stromych wydmach. Tak wielką różnorodnością krajobrazów ma możliwość poszczycić się niewiele państw świata, dlatego serdecznie zapraszamy do jego odwiedzenia.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply